On-line kurz - 50 + 1 prohraných pracovněprávních sporů aneb chyby zaměstnavatelů zpohledu judikatury a jejich prevence

Input:

Kontrolní otázky a procvičení k 3. lekci

1.1.2020, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 4 minuty

302
Kontrolní otázky a procvičení k 3. lekci

JUDr. Petr Bukovjan

Kontrolní otázky k 3. lekci

Vyberte z nabídky správnou odpověď na kontrolní otázky. Řešení naleznete na začátku následující lekce.

Otázka č. 1

Může zaměstnavatel reagovat na jedno a totéž porušení pracovní kázně ze strany zaměstnance tak, že mu dá nejprve okamžité zrušení pracovního poměru, pak intenzitu tohoto porušení přehodnotí na závažné a doručí zaměstnanci výpověď?

  1. Není to vyloučeno a v případném soudním sporu může zaměstnavatel uspět buď s jedním, nebo druhým způsobem rozvázání pracovního poměru. Jejich účinky se totiž posuzují samostatně.
  2. Může, ale pokud zaměstnanec napadne jeho postup u soudu, pak s největší pravděpodobností zaměstnavatel neuspěje, protože výpovědí si vlastně zpochybnil předchozí okamžité zrušení a porušení pracovní kázně vůbec.
  3. Takto zaměstnavatel postupovat nesmí. Je potřeba dopředu zhodnotit intenzitu porušení pracovní kázně a zvolit buď okamžité zrušení, nebo výpověď.

Otázka č. 2

Zaměstnavatel použil příslušný software a zjistil, že zaměstnanec používá jeho internetové připojení ke sledování stránek, které nijak nesouvisí s prací, kterou má konat. Může vést takové jednání zaměstnance až k rozvázání pracovního poměru okamžitým zrušením?

  1. Ano, může. Ale jen