Input:

38/2012 F.z., Jak správně zaplatit daň finančnímu úřadu v roce 2013

38/2012 F.z., Jak správně zaplatit daň finančnímu úřadu v roce 2013
Jak správně zaplatit daň finančnímu úřadu v roce 2013
K 1. lednu 2013 nabude účinnosti již platný zákon č. 456/2011 Sb., o Finanční správě České republiky, ve znění pozdějších předpisů, který nahrazuje dosavadní zákon č. 531/1990 Sb., o územních finančních orgánech, ve znění pozdějších předpisů. V souvislosti s nabytím účinnosti zákona o Finanční správě České republiky dojde k rozsáhlé reorganizaci české daňové správy, která bude mít vliv i na samotné placení daní od začátku roku 2013.
Územní finanční orgány v podobě soustavy 199 finančních úřadů k 31. prosinci 2012 zanikají včetně jejich bankovních účtů určených k placení daní do konce roku 2012.
Od 1. ledna 2013 bude nově pověřeno výběrem daní 14 finančních úřadů (finanční úřad s působností na území hlavního města Prahy a 13 finančních úřadů s územní působností krajů České republiky) a Specializovaný finanční úřad (dále jen SFÚ) s působností na celém území České republiky, který vznikl již k 1. 1. 2012.
Současných 199 finančních úřadů se k 1. lednu 2013 transformuje na územní pracoviště jednotlivých finančních úřadů. Přehled rušených 199 finančních úřadů k 31. prosinci 2012 a jejich nástupnických finančních úřadů od 1. ledna 2013 je uveden v Příloze č. 1.
Pro bezproblémové placení daní v roce 2013 je nutné znát odpovídající číslo bankovního účtu nového finančního úřadu a správný postup při poukazování finančních prostředků.
Daně se platí příslušnému finančnímu úřadu v české měně. Při každé platbě musí být uvedeno, na kterou daň je platba určena. Správné určení platby a její správné nasměrování v tomto smyslu znamená zaplatit na správný bankovní účet správce daně (finančního úřadu) místně příslušného pro danou daň a daný daňový subjekt.
Úplný tvar čísla bankovního účtu pro úhradu určité daně místně příslušnému finančnímu úřadu se sestaví z předčíslí bankovního účtu, z matrikové části a z kódu banky. Předčíslí bankovního účtu a matriková část jsou od sebe odděleny pomlčkou, za matrikovou částí bez mezery následuje lomítko a směrový kód České národní banky (ČNB), u níž mají finanční úřady vedeny účty (kód 0710).
Základní části bankovního účtu jsou:
 Předčíslí bankovního účtu (PBÚ) v rozsahu dvou až pěti číslic jednoznačně určuje druh daně, k jejímuž vybírání je účet zřízen. Pro konkrétní druh daně je předčíslí vždy shodné pro všechny finanční úřady. Seznam předčíslí pro jednotlivé druhy daní je uveden v Příloze č. 3 (pro finanční úřady kromě SFÚ) a v Příloze č. 4 (pro SFÚ).
 Matriková část (matrika) jednoznačně určuje finanční úřad. Všechny bankovní účty jednoho finančního úřadu mají vždy stejnou matrikovou část. Od 1. ledna 2013 byla každému vzniklému finančnímu úřadu přidělena nová matrika. Jejich seznam je uveden v Příloze č. 2 (pro finanční úřady včetně SFÚ).

Jako příklad uvádíme konstrukci celého čísla bankovního účtu pro úhradu daně z nemovitostí u Finančního úřadu pro Středočeský kraj, kdy správný úplný tvar bankovního účtu je 7755-77628111/0710.
Daňový subjekt může daň (zálohy na daň, splátky daně) uhradit prostřednictvím poštovní poukázky typu A nebo bezhotovostně prostřednictvím bankovního